XVI zlot szkól noszących imię Jana Pawła II

13 października już po raz XVI odbył się w Częstochowie zjazd szkół noszących imię Jana Pawła II. Tradycyjnie nasza szkoła udała się tego dnia na Jasną Górę. W pielgrzymce uczestniczyli przede wszystkim uczniowie klas trzecich i drugich pod opieką pani katechetki Anny Koperskiej i księdza Jarosława Łękarskiego..

Tuż przed godziną 11 przybyliśmy na miejsce. Poczet sztandarowy udał się na wały, tuż przy ołtarzu. Natomiast pozostali uczestnicy pielgrzymki zajęli miejsce na trawiastych błoniach pod klasztorem.

Przed rozpoczęciem mszy powitano pielgrzymów z całej Polski. Okazało się, że razem z nami modlić się ponad 20 tysięcy pielgrzymów z prawie 500 szkół. Mszę odprawiało 200 księży, a przewodniczył jej biskup diecezji radomskiej Henryk Tomasik , który skierował do młodzieży przesłanie. Na zakończenie uroczystej mszy tradycyjnie odczytano list, który wysłano do papieża Franciszka.

W programie pielgrzymki znalazło się oczywiście zwiedzanie sanktuarium i modlitwa przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Chętni mogli wejść na wieżę albo zwiedzić skarbiec, w którym zgromadzono dary- eksponaty z kilkuset lat działalności ojców paulinów. Wielu też uczniów kupowało pamiątki, nie tylko dla siebie, ale i dla najbliższych.

Niestety, tego roku pogoda nam nie dopisała. Przenikliwy chłód uniemożliwił spacer po błoniach. Wielu pielgrzymów marzyło tylko o tym, żeby schronić w kawiarni albo innym ogrzewanym pomieszczeniu. Aura, oczywiście, nie zepsuła nam humorów i program pielgrzymki został zrealizowany.

W drodze powrotnej śpiewaliśmy pieśni i odmówiliśmy różaniec. Z rąk pani Koperskiej otrzymaliśmy okolicznościowe pamiątki.

W dobrych humorach i pełni wrażeń o godzinie 18.30 zameldowaliśmy się pod szkołą.

Następna pielgrzymka już za rok.

23-10-2016